Így válassz karórát vízi kalandokhoz, vagy a strandra: a nyár csuklóékszerei
Ma már se szeri se száma a különféle luxus óramodelleknek, melyeket a nagy óragyárak piacra dobnak évről-évre, az óratulajdonosokat kényeztetve.
Mindenféle igényeket kielégítő darabok is vannak, olyanok, amik különféle tevékenységekhez kifejezetten jól passzolnak.
Ilyenek a kinti, outdoor tevékenységet végzőknek tervezett strapabíró és masszív órák, de olyanok is vannak, melyek a különféle hőhatásoknak, vagy éppen a nagy hidegnek állnak ellen.
Azonban amikor az ember pihenni, nyaralni megy, nem biztos, hogy ezeket a nagy, robosztus órákat kívánja felvenni, ugyanakkor fontos, hogy vízálló és viszonylag rugalmas óra legyen.
Nekik szeretnénk itt most néhány szóval pár tanácsot adni!
Ezeket a szempontokat érdemes leginkább figyelembe venni!
Vízálló órákat már a XVII. században is készítettek, de a mai értelemben vett búvárórák őse a Rolex által 1927-ben bemutatott "Oyster" (hermetikusan szigetelt) tokos óra volt. Más kérdés, hogy az első, sorozatban gyártott búváróra már a - szintén svájci - Omega SA céghez, annak "Marine" márkanevű órájához fűződik.
A modern búvárórák dizájnjára a legnagyobb hatást az 1954-ben bemutatott Rolex Submariner tette, amelynek az összes funkcióját/megoldását a mai napig szinte kötelező egy búváróra esetében alkalmazni.
Mik is ezek?
Vízállóság: az órák vízállóságát méterben vagy atmoszférában (mekkora víznyomást bír el az óratok anélkül, hogy víz kerülne az óra belsejébe) szokás jelezni.
Egy irányba forgatható lünetta: a merülési idő - percekben mért - beállítására szolgál.
Óraüveg: edzett hegyi kristály v. szintetikus zafírüveg.
Korona: vízzáró tömítéssel ellátott, komolyabb órákban csavarozott (a koronafunkciók használatához előbb ki kell csavarni).
Szíj: acélszíj esetén ugyanabból az acélból kell készülnie mint az óratok (korrozió megelőzése céljából). Más anyagok használata esetén a legfontosabb szempont a sós vízzel szembeni ellenállóság.
Óratok: sós víznek ellenálló acélból (316L vagy 904L rozsdamentes acél), kerámiából vagy szintetikus anyagból készül.
Láthatóság/leolvashatóság: a tökéletes leolvashatóság alapkövetelmény. A számlap és a lünetta jelöléseinek és a mutatók teljes sötétségben is jól láthatónak kell lenniük.
Léteznek persze ennél nagyobb mélységekre szánt órák is (pl. a Luminox Scott Cassell modelljeivel 500 méterig is merülhetünk), de ezek már tényleg professzionális búváróknak szánt, speciális darabok is.
Általában igen széles a választék, és az ember hamar megtalálja a nagy márkák között is a megfelelő nyaralásra tökéletesnek bizonyuló órát.
Legyen szó Rolexről, TAG Heuer-ről vagy Omegáról...