Az időjárás ugyan még nem nagyon akarja tudomásul venni, de amint beköszöntött a tavasz, ami kitűnő alkalmat kínál a természetjárásra és túrázásra.
Szerencsére az órák világa annyira specifikus, hogy e szabadidős tevékenységhez is külön típusokat kínálnak a nagynevű gyártók. Jelen összeállításunkban két, kifejezetten túrázóknak szánt modellt mutatunk be.
A sorban az első darab a Wenger cég munkáját dicséri, amely minden aktív túrázónak ismerős lehet, hiszen a cég 1893-as alapítása óta készít késeket és svájci bicskákat.
A Compass Watch fantázianevű modell első ránézésre nem taglózza le az embert a funkciók átláthatatlan kavalkádjával, ugyanis az óra fekete számlapja mindössze a pontos időt, valamint a dátumot jelzi ki.
Némi gyanakvásra adhat okot azonban a 6-os fölé festett kis szélrózsa:
Tüzetesebben szemügyre véve az órát feltűnhet, hogy az bizony valamennyire vastagabb, mint a klasszikus hárommutatós társai (óra-, perc- és másodpercmutató).
Ennek az az oka, hogy Compass Watch szerkezetét őrző acéltokot fel lehet hajtani, amely alatt a modell igazi különlegessége, egy - a tok anyagával megegyező anyagból készült - iránytű foglal helyet. A 100 méterig vízálló óratok edzett ásványi üveget kapott, és az iránytű is egy üvegből készült hátlapba van integrálva.
A készítők a sötétben való tájékozódásra is gondoltak, így a karóra számlapján és az iránytűs részén egyaránt sötétben foszforeszkáló anyaggal bevont indikációkat találunk.
Tissot T-Touch
Egy másik kimondottan aktív túrázóknak készített karóra a Tissot zászlóshajója, amely 2000-es megjelenésekor megcáfolta azt az álláspontot, hogy a svájci készítők már kiaknázták a karórák adta minden lehetőséget. A Tissot T-Touch modellje, olyan széles körű felhasználási lehetőséget kínált, ami meghökkentette az órák iránt érdeklődő közönséget és a szakmát egyaránt.
A pontos idő kijelzésén túl a karóra stopper, ébresztés, barométer, magasságmérő, hőmérő funkciókat és egy iránytűt is tartalmaz. Külön érdekessége a karórának, hogy a számos funkció között a zafírüveg megérintésével lehet navigálni.
A modell "érzékeny" zafírüvege alap állapotában csak a számlap védelmét látja el, azt a korona megnyomásával lehet aktivizálni. A számlapra pillantva látható a központi óra- és másodpercmutató. A mutatókon kívül azonban egy kis digitális kijelző is található a fekete számlapon.
A T-Touch egyik különlegessége, hogy nem csak a digitális kijelző közöl értékelhető információkat, hanem az analóg mutatók is segédkeznek a kiválasztott funkció kijelzésében.
A modellt megjelenésekor acéltokban és acél karcsattal készítették el, de két évvel később 2002-ben bemutatták a T-Touch titánium változatát is. A titánium felhasználásakor a készítők a könnyű karórákat előtérbe helyező vásárlók kedvében jártak, hiszen a titániumból készült karóra - amellett, hogy az acélnál ellenállóbb, valamint bőrbarát anyag - lényegesen könnyebb acélból készült társainál.
T-Touch karóra tokja - készüljön az akár acélból, akár titániumból - "csak" 30 méterig vízálló, vagyis cseppmentes. Ez azért van, mert a hőmérő, magasságmérő és barométer funkciók miatt a tok hátlapjába kis érzékelőket helyeztek el, amelyek megléte miatt a tok hátuljának pereme részben nyitott. A modell számlapja funkcionális, minden információt pontosan és könnyedén le lehet olvasni róla. A mutatók és a pozíciójelzők sötétben foszforeszkáló anyaggal vannak bevonva.
A túrázóknak nagyon hasznos funkció a T-Touch iránytű része, amely a zafírüveg 6-os feletti megérintésével válik elérhetővé. Az iránytű funkció kiválasztásakor a két mutató 180 fokos szöget zár be egymással, és az óra számlapja - a tokon lévő forgatható égtáj beosztású lünetta segítségével - egy valódi iránytűvé alakul át.